niedziela, 27 grudnia 2009

Salif Keita, Florence And The Machine, Paloma Faith w Polsce

Salif Keita Wrocław

Salif Keita ? gwiazda afro-pop światowego formatu. Jego muzyczne inspiracje sięgają rocka, bluesa, jazzu, funky, tradycyjnej muzyki zachodnioafrykańskiej, a wszystko to wyrażone poprzez niezwykle umiejętne połączenie tradycyjnego instrumentarium ze współczesnym elektronicznym brzmieniem. Koncerty Salifa Keity to prawdziwa feeria cudownych dźwięków, energetyzujących tanecznych rytmów i barw prosto z samego serca afrykańskiego kontynentu. Jego biografia jest równie fascynująca i niesamowita jak muzyka, którą tworzy.
Salif Keita

Ten uznawany za ?złoty głos Afryki? muzyk jest albinosem, potomkiem królewskiego rodu założycielskiej dynastii Mali. Jego życie od samego początku pełne było paradoksów. Mając czarnych rodziców rodzi się biały (co w kulturze ludów Mandingo zwiastuje nieszczęście). Nosząc królewskie nazwisko, wyklęty przez rodzinę boryka się jednocześnie z losem zwykłego żebraka. Taką bowiem cenę musiał zapłacić za to, iż wbrew panującym zwyczajom i zasadom społeczeństwa kastowego zdecydował się wykonywać zawód muzyka ? profesję zarezerwowaną wyłącznie dla griotów ? zachodnioafrykańskich bardów, poetów i wędrownych muzyków.

Debiutował w latach 60. z dwoma najbardziej wpływowymi zespołami na ówczesnej scenie muzycznej Mali (The Rail Band i The Ambassadeurs), gdy muzyka afrykańska przeżywała okres największej transformacji w swojej historii. W atmosferze politycznej euforii związanej z odzyskaniem niepodległości i kulturalnej emancypacji, do Mali bardzo szybko zaczęły napływać muzyczne nowinki z USA i Europy, wraz z całym dobrobytem instrumentarium i technik nagrywania dźwięku. Dla spragnionego kontaktów z ludźmi, otwartego na wszystko co nowe młodego człowieka, już wtedy rozpoznawanego dzięki „magicznemu, brzmiącemu niczym barokowe organy? głosowi, było to jak szansa od losu, z której oczywiście skorzystał. W 1972 r. spotkał gwinejskiego gitarzystę Kanté Manfilę, z którym ? już po
wyjeździe do Abidjanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) dokonał pierwszych nagrań. Kolejne podróże (Paryż, Waszyngton) stawały się dla niego źródłem nieustannych inspiracji i doświadczeń, które przekładał na charakterystyczny dla siebie język muzycznej ekspresji. Kiedy w 1987 r. powstawał album Soro, był już prawdziwą gwiazdą muzyki afro-pop. Jego pozycję ugruntowała kolejna płyta Amen, na której pojawili się John Zawinul, Wayne Shorter i Carlos Santana. To właśnie im, jak twierdzi, zawdzięcza umiejętność kontroli nad tym co i w jaki sposób pragnie przekazać, pewność wykonania i niezwykłą głębię, jaką można usłyszeć w jego interpretacjach tradycyjnej muzyki Afryki Zachodniej.

koncerty wrocław

Florence and the machine stodoła

Brytyjskie objawienie, zespół wyniesiony na ołtarze przez New Musical Express – Florence and the Machine przyjedzie do Polski. Grupa wystąpi 6 marca w warszawskim klubie Stodoła.

Na scenie usłyszymy piosenki z bestsellerowego, debiutanckiego albumu formacji. Wydana pół roku temu płyta Lungs nie tylko zebrała świetne recenzje, ale i rewelacyjnie się sprzedała. W Wielkiej Brytanii krążek dotarł do drugiego miejsca listy przebojów.

Obok dobrze znanych piosenek możemy spodziewać się także premierowych kawałków. W przyszłym miesiącu grupa wchodzi do studia, aby zarejestrować materiał na nową płytę.

Czego możemy spodziewać się po występie Florence and the Machine?

“Nie ma dwóch identycznych koncertów”, zapewnia agencja Go Ahead. “Stroje koncertowe to wypadkowa tego co danego dnia udało się nabyć w lokalnych second handach”.

“To trochę tandetne, ale chcę docierać do ludzi”, tłumaczy liderka Florence Welch.

Nie ma sprawy. A jeśli chodzi o bilety na warszawski koncert, prosimy uzbroić się w cierpliwość. Termin sprzedaży i ceny zostaną podane na dniach.

Florence and the Machine to grupa z dwuletnim stażem rządzona surową ręką Florence Welch. Muzyka grupy, klasyfikowana jako indie-pop to połączenie surowego rockowego grania z estetyką Tori Amos czy PJ Harvey.

Paloma Faith Palladium

Paloma Faith! Premierowy koncert w Polsce!

Paloma Faith wystąpi w warszawskim klubie Palladium 26 lutego 2010 w ramach projektu Roxy Live.

Agencja SNAP oraz radio Roxy zapraszają na jedyny w Polsce koncert charyzmatycznej wokalistki Palomy Faith!

Już 26 lutego 2010 roku, w klubie Palladium, w ramach multimedialnego projektu Roxy Live, wystąpi Paloma Faith ? zjawiskowa artystka z Wielkiej Brytanii. Koncert promuje jej debiutancki album ?Do You Want The Truth Or Something Beautiful??, wydany w październiku. Pochodzą z niego single ?Stone Cold Sober? oraz ?New York?, które można usłyszeć w niemal wszystkich stacjach radiowych. Rynek muzyczny, który od dawna czekał na tak uwodzący wokal, ma w końcu nietuzinkową wokalistkę o charakterystycznej urodzie i magnetyzującym głosie. Najważniejsze, że koncerty Palomy to niepowtarzalny performance, pełny cyrkowych akcentów, po których można spodziewać się prawdziwej magii!

Pół-Hiszpanka, pół-Brytyjka, była asystentka magika (swego czasu była na scenie przecinana w pół!), która tańczyła w burlesce, studiowała wiedzę o teatrze
i występowała jako aktorka (m.in. w ostatnim filmie z udziałem Heatha Ledgera ?The Imaginarium of Dr. Parnassus?), uwielbia malować, a jej koncerty to spektakle na pograniczu teatru, cyrku
i muzycznej podróży do Londynu lat 50-tych ubiegłego wieku.

Mimo że Paloma osiągnęła już wiele, jej muzyczna przygoda dopiero się rozpoczyna? Tych, którzy chcieliby usłyszeć prawdę, a także tych czekających na coś pięknego zapraszamy do klubu Palladium 26 lutego o godzinie 21:00.

Ceny biletów:
Stojące zwykłe? do 15.01.10 w cenie 60 zł (przedsprzedaż),

VIP ? 120 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.