niedziela, 27 grudnia 2009

Nocna Zmiana Bluesa, Gaelforce Dance, Gaba Kulka - nowe koncerty na początku 2010.

Ostatnio pisaliśmy o koncertach
Salif Keita, Florence And The Machine i Paloma Faith

Nocna Zmiana Bluesa & Jan Błędowski Klub Stodoła


Sławek Wierzcholski- to najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wraz z zespołem Nocna Zmiana Bluesa grają niezwykle dynamicznie i żywiołowo. Koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa to wspaniałe przeżycie, duża dawka energii, radości, ale też refleksji. Na koncercie nie zabraknie takich numerów jak ?Szósta zero dwie?, ?Nieznajomy przyjaciel?, ?Ciężki dzień?, ?Blues mieszka w Polsce?, ?John Lee Hooker?, ?Chory na bluesa? i wielu innych.

Sławek Wierzcholski- to najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki.

Założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Szwecji, Holandii, Rosji i Zimbabwe (!) Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał piętnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na osiemnastu płytach takich wykonawców jak m.in.: Maanaam, Majka Jeżowska, Zdrowa Woda czy Gang Olsena. Koncertował z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Nagrany wespół z Wojciechem Karolakiem CD ?Piątek wieczorem? zdobył w roku 2005 miano ?Złotej Płyty?.

Sławek Wierzcholski jest laureatem wielu nagród: m.in. nagrody “Teleekspressu” (TVP-1), Programu 3 Polskiego radia czy nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji przypadającego w tym roku, 25-lecia działalności artystycznej.

Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996). Na płycie ?Chory na bluesa? obok Sławka gra na harmonijce legendarny amerykański bluesman Charlie Musselwhite zaś CD ?The Last Mohican of the Blues? zawiera zapis jam session z słynnym Louisiana Redem.

Sławek jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, autorem muzyki do spektakli teatralnych. Jest autorem oprawy muzycznej i tytułowego utworu serialu TV pt. “Babilon.pl” oraz piosenki lata 2007 w popularnym programie TVP-1 “Kawa czy herbata”.

Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in.: w leCreusot we Francji).

W programie III Polskiego Radia przez dwanaście lat prowadził autorskie audycje popularyzujące bluesa. Obecnie prowadzi cotygodniową audycję radiową w warszawskim “Radiu dla Ciebie”. Jako dziennikarz Sławek jest też obecny na łamach miesięcznika ?Jazz Forum? oraz kwartalnika ?Twój blues?.

Sławek jest dyrektorem artystycznym festiwalu HARMONICA BRIDGE BYDGOSZCZ – TORUŃ

W roku 1997, Sławek, jako pierwszy Polak-bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech.

Nowatorski CD Sławka “Polski Blues” łączący bluesa z polskimi instrumentami ludowymi zdobył entuzjastyczną recenzję w prestiżowym amerykańskim magazynie “Blues Revue” (Nr 55 March 2000).

Od kilku lat w ankiecie Blues Top kwartalnika ?Twój blues? Sławek wybierany jest głosami czytelników czołowym harmonijkarzem i wokalistą bluesowym w Polsce.

W lipcu 2006 nakładem wytwórni MTJ ukazał się CD ?Historia choroby? zawierający wznowienie 6 CD Sławka nagranych z zespołem Dżem, Nocna Zmiana Bluesa i pod własnym nazwiskiem Dwudziestolecie działalności muzycznej Sławka i jego grupy znalazło podsumowanie m.in. w książce J.Skaradzińskiego i M.Szalbierza pt. “Chory na bluesa”. W grudniu 2003 roku ukazał się CD “Chorzy na bluesa”, na którym dziewiętnastu wykonawców gra i śpiewa utwory napisane przez Sławka.

Rok 2007 datuje 25-lecie nieprzerwanej działalności Sławka z zespołem na scenie bluesowej, za co każdy z muzyków otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Skład zespołu:

Sławek Wierzcholski – harmonijka, śpiew

Joanna Szczepańska – skrzypce, śpiew

Witold Jąkalski – slide guitar

Marek Dąbrowski – gitara

Piotr Dąbrowski – gitara basowa, śpiew

Grzegorz Minicz – bębny, tara


GAELFORCE DANCE Kraków


Gaelforce Dance – Mistrzowie Tańca Irlandzkiego ponownie w Polsce! Wracają, aby zaspokoić niedosyt polskiej publiczności, która wprost uwielbia ich szalone, pełne energii, spektakularne występy. Tak oszałamiającym sukcesem jaki odnoszą na świecie niewiele grup może się pochwalić.


Członkowie Gaelforce Dance są profesjonalistami. Rzadko można oglądać zespół tak zgrany i tak perfekcyjnie wykonujący skomplikowane ewolucje.? (Rzeczpospolita). Gaelforce Dance to zespół składający się z najlepszych tancerzy i muzyków, którzy swoim spektaklem taneczno-muzycznym opartym na irlandzkim folklorze od 14 lat podbijają serca widzów na całym świecie. W genialny sposób ukazują oni kulturę Zielonej Wyspy. Łączą taniec nowoczesny z celtyckimi rytmami, balet ze stepowaniem, muzykę i grę świateł, tradycję ze współczesnością. Richard Griffin, choreograf zespołu, tak go określa: ?Staramy się być innowacyjni i bardzo teatralni. Nasze show jest w 100% na żywo.? I to jest właśnie główny atut zespołu ? jako jedyna grupa tego typu zawsze grają, śpiewają i stepują całkowicie na żywo.


Wyznaczają w świecie tańca najwyższe standardy oraz odkrywają i szkolą wielkie talenty, jak choćby James Devine. To właśnie tańcząc w Gaelforce Dance pobił on światowy rekord w stepowaniu i trafił do księgi rekordów Guinness?a , osiągając rewelacyjny wynik 38 uderzeń na sekundę! Nowatorski sposób ukazania irlandzkiej kultury zjednuje im fanów, którzy nie pozostawiają ani jednego wolnego miejsca na żadnym z ich przedstawień, niezależnie czy mowa o USA, Kanadzie, Europie, czy Azji. Nie oparł im się nawet papież Jan Paweł II i królowa Elżbieta II, dla których mieli zaszczyt występować.


Historia przedstawiona przez artystów jest stara jak świat. Dwóch mężczyzn, jedna kobieta, miłość, dramat, pasja, zazdrość, pojednanie. Jednak sposób jej prezentacji nie jest pod żadnym względem banalny. Przepiękna scenografia, imponujące kostiumy, rewelacyjna muzyka, śpiew i taniec, feeria barw, gra świateł przenoszą widzów w bajkowy świat fantazji, a wszystko to w oprawie godnej Broadwayu. Artyści budują napięcie poprzez różnorodny taniec, czasem subtelny i cichy, a czasem zdecydowany i agresywny. Każdy szczegół jest dopracowany do perfekcji. Wszystko po to, aby zagwarantować publiczności niezapomniane wrażenia, pełne emocji, wzruszeń, euforii, niemal metafizycznych doznań.


Widowisko charakteryzuje się najwyższym światowym poziomem. W jego przygotowaniu biorą udział takie międzynarodowe gwiazdy jak choreograf Richard Griffin, kompozytor Colm O’Foghlú, czy ?Mistrz Musicalu? – śpiewak Peter Corry, wielokrotnie występujący na West Endzie. Najbardziej zapierające dech w piersiach są sceny zbiorowe, w których podziwiamy precyzyjne linie tancerzy oraz absolutną jedność wykonywanych przez nich kroków i wystukiwanego , z komputerową wręcz precyzją, rytmu. Nie trzeba być ekspertem, aby dostrzec w tej doskonale zgranej grupie wielki talent, pasję, zaangażowanie oraz lata ciężkiej pracy. A wszystko dla publiczności, która jedyne co może zrobić, to zgotować artystom kilkunastominutowe owacje na stojąco. A ta, wniebowzięta i oczarowana, nigdy nie zawodzi.


Gaba Kulka Berry Klub Stodoła


Gaba Kulka- wokalistka, piosenko-pisarka oraz pianistka, której repertuar zalicza się do współczesnej muzyki alternatywnej. W szalony sposób łączy w swej muzyce elementy jazzu, rocka oraz popu. Ma już na swoim koncie kilka albumów, najnowszy z nich to ?Hat, Rabbit?. Podczas marcowego koncertu Gaba wystąpi wraz z francuską wokalistką w ramach FRANCOPHONIC FESTIVAL

Gaba Kulka jest wokalistką, piosenko-pisarką i pianistką, której autorski repertuar zalicza się do szerokiego strumienia współczesnej muzyki alternatywnej, w szalony sposób łącząc w sobie elementy jazzu, rocka i popu, z ukłonem w stronę klimatu teatralno-kabaretowego (Gaba, gdy zmuszona do zdeklarowania się, nazywa tą mieszankę ?progresywnym popem?).


Pierwszy album ?Between Miss Scylla and a Hard Place? Gaba nagrała w 2003 roku metodą DIY w swoim mieszkaniu w Warszawie, wykonując wszystkie partie wokalne i instrumentalne, wypalając go na płytach CD-R, opatrzonych czarno-białą naklejką z magicznym numerem 22 i równie czarno-białą okładką. Podobny proces odbył się w 2006 roku przy okazji nagrywania płyty ?Out?, tym razem jednak album został profesjonalnie wytłoczony i wydany, rujnując domowy budżet Gaby. Posunięcie okazało się opłacalne, bo album szybko zyskał uznanie mediów i krytyków (także nominację do nagrody im. Mateusza Święcickiego przyznawanej przez radiową Trójkę), chwalących Gabę za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej oraz przysparzając jej nowych fanów. ?Out? był następnie remasterowany w studio i ponownie? tym razem oficjalnie? wydany w 2007 roku.


Od tego czasu w karierze muzycznej Gaby sporo się wydarzyło. Kupiła sobie nowe klawisze, zaczęła grać z zespołem, jej koncerty zaczęły być biletowane, zrezygnowała z pracy zgodnej z jej wykształceniem (architekta wnętrz) oraz wreszcie rzuciła swoje 3/5 etatu w sklepie meblowym (podczas wyprzedanego koncertu w Warszawskim Koneserze oświadczyła, że sprzedała już ostatni w życiu wazonik i nigdy więcej).

Z tym przygotowaniem bardzo intensywnie włączyła się do różnych projektów muzycznych: komponując i wykonując muzykę do spektaklu ?Rafalala Show? Zabawy Nocą? (premiera w Teatrze Polonia w Warszawie), współtworząc wraz z muzykami formacji Baaba grupę Baaba Kulka (hołd złożony na ołtarzu Iron Maiden i dla wielu objawienie roku 2008), koncertując z orkiestrą symfoniczną (z materiałem ?Out?), a nawet gościnnie pojawiając się z zespołem Mitch & Mitch (w roli Olimpii Słodycz przy okazji Festiwalu Niewinni Czarodzieje 2008), oraz pisząc teksty i śpiewając z Reni Jusis na jej albumie -”Ilozjon cz.1″. Powagę sytuacji może oddawać prosty fakt, że od stycznia do maja 2009 roku Gaba nagrywała wokale na cztery różne albumy. Hurra.

Przede wszystkim jednak Gaba skupiła się nad grą na żywo przy akompaniamencie zespołu Raalya, zamieniając solową swobodę na grupowe aranżacje i zyskując dzięki temu nowe, mocniejsze brzmienie.


4 maja 2009 roku miała swoją premierę płyta ?Hat, Rabbit?, nagrana pod okiem Leszka Kamińskiego, następnie zmiksowana i współ-produkowana przez Marcina Borsa. Na płycie, prócz stałego składu zespołu, pojawili się Konstanty Andrzej Kulka, oraz Czesław Mozil.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.