czwartek, 24 grudnia 2009

Living Colour, Katatonia, Melody Makers zagrają koncerty w Polsce

melody makers teatr roma warszawa

Ostatnio pisaliśmy o koncertach Marizy i Richarda Bony.

Swinging & Dancing
Era Jazzu przedstawia- na jedynym koncercie w Polsce - swingową orkiestrę The Melody Makers , bodaj jedyny europejski big-band prezentujący autentyczne brzmienie orkiestr z lat dwudziestych i trzydziestych. Ten szczególny koncert przygotowano w warszawskim Teatrze Roma, by nadać wydarzeniu rangę i styl epoki. To nie jest zwyczajny koncert swingowej orkiestry, lecz rodzaj muzycznego spektaklu z jazzowym rytmem, scenografią i stylistyką tamtych lat. Swing w latach dwudziestych i trzydziestych był niezwykle rozległym i populistycznym trendem jazzu: płyty winylowe, audycje radiowe, pisma muzyczne, koncerty i recitale wykorzystywały ,, swingowe szaleństwo”, które wkrótce zalało świat . Orkiestry Benny?ego Goodmana, Duke’a Ellingtona, Tommy?ego Dorseya, Glenna Millera, Counta Basiego wraz ze swingowymi przebojami stawały się gwiazdami komercyjnej rozrywki. Jak podają statystyki, na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych, tylko w USA , sprzedano ponad sto milionów płyt z muzyką swingową ! I działo się tak nie tylko w Stanach, ale także w Polsce gdzie ,, murzyńskie muzykanctwo ” – jak Swing określił wtedy popularny pisarz Kornel Makuszyński - pojawiło się już w końcu lat dwudziestych.

W świat takiego, tanecznego Swingu wprowadzi nas orkiestra The Melody Makers prowadzona od lat przez Ondreja Havelkę. To sztandarowa orkiestra swingowa prezentująca swój kunszt nie tylko w czasie ceremonii wręczania nagród Nobla , ale także na najważniejszych galach swingu w całej Europie. Od połowy lat dziewięćdziesiątych jest bohaterem prestiżowego balu w Operze Wiedeńskiej, otwiera doroczne sympozjum International Monetarny Found w Davos, w czasie ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Atlancie ( 1996) wprowadzała czeską ekipę olimpijska, przygrywała na ślubie ( i weselu) księcia Lichtensteinu, towarzyszy wszystkim ważnym, czeskim oficjalnym delegacjom ( od gali w nowojorskim Rockeffeler Center po prezentacje luksusowego samochodu Bugatti). dni morza

Ale jest The Melody Makers jedną z najpopularniejszych grup jazzu, która z ogromnym humorem i poszanowaniem tradycji potrafi stworzyć muzyczny show, jakiego nie powstydziły się ani Cab Calloway ani Spike Jones ? wielcy i legendarni liderzy swingowych orkiestr lat trzydziestych.

Liderem orkiestry jest multiinstrumentalista, aktor, reżyser, tancerz Ondrej Havelka. Określany najczęściej jako ? człowiek-orkiestra? jest pomysłodawcą i głównym sprawcą swingowego show orkiestry. Doskonale wykształcony (absolwent praskiej Akademii Sztuk i prestiżowej Akademii Sztuk Janacka w Brnie) swoje jazzowe ostrogi zdobywał jako muzyk i wokalista słynnej swingowo-dixielandowej grupy Original Prague Syncopic Orchestra. Z zespołem tym zrealizował sześć płyt oraz odbył liczne trasy koncertowe w całej Europie. Formacja ta w pewnym sensie uprawiała jazz, jaki prezentował w Polsce w latach siedemdziesiątych Hagaw z jazzowym A. Rosiewiczem. Przełomowym dla muzyka i zdolnego twórcy ( aktora i reżysera) stał się udział w konkursie w Montreux (1991) i zdobycie nobilitującej Srebrnej Róży. Ondrej Havelka zaprezentował wtedy krótkie , czarno-białe filmy ukazujące humor i radość bawienie się swingiem. W 1995 roku otrzymał nagrodę Czech Grammy za teledysk roku, by kilka miesięcy później odebrać MTV-Clip Award za swoją ( i orkiestry) realizację ? Jingle Bells ?. To właśnie dla potrzeb filmu i estrady założył swingowy big-band ? Ondrej Havelka & His Melody Makers? , z którym odnosi wielkie sukcesy na estradach całego świata. W 1996 roku czeska Akademia Fonograficzna przyznała artyście laur Jazzmana Roku.

Od 1995 roku związany jest przede wszystkim ( poza pracą reżysera w Operze Praskiej oraz działaniami filmowymi oraz teatralnymi) z projektami, jakie realizuje wraz z The Melody Makers. Jako autor, reżyser przygotował wiele tematycznych programów ( wydanych także na płytach), z których najważniejsze to ? ? Tribute to George Gershwin?? (1998), ? Just For The Present Day? ( 1999), ? Blue on My Hart? (2002), ? Sweet & Hot : Devoted to Bing Crosby? (2003) oraz cieszący się ogromnym powodzeniem spektakl ?The Story of Jazz?. Program ten ,który premierę miał w słynnej praskiej Sali Lucerna w 2000 roku , zostanie zaprezentowany w Warszawie

living colour klub stodoła

Już 28 stycznia 2010 roku w Warszawskim Klubie Stodoła wystąpi kultowa i absolutnie wyjątkowa grupa rockowa – LIVING COLOUR. Living Colour – grupa afroamerykańskich muzyków, powstała w 1984 r. w Nowym Jorku, grająca trudną do zaklasyfikowania mieszankę heavy metalu, rocka, free jazzu, funky, hiphopu i innych stylów – określaną nieraz jako crossover. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Epic Records (obecnie Sony) w 1987 r., wydając pierwszą płytę – Vivid – rok później. Sławę przyniósł zespołowi utwór Cult of Personality, spopularyzowany przez stację MTV, za który grupa otrzymała w 1989 r. nagrodę Grammy w kategorii “najlepszy utwór hardrockowy” (w 2004 wersja tego utworu została wykorzystana w ścieżce dźwiękowej do gry Grand Theft Auto: San Andreas, a później również w grze muzycznej Guitar Hero III Legends of Rock). Podczas uroczystości MTV Video Music Awards w tym samym roku, Living Colour uzyskał tytuł “najlepszego nowego artysty”. Drugi album, Time’s Up z 1990 r., potwierdził klasę Living Colour.

W 1991 r. zespół wziął udział w pierwszej edycji rockowego festiwalu Lollapalooza. Wkrótce potem od grupy odszedł basista, Muzz Skillings – zastąpił go Doug Wimbish. Już w nowym składzie, w 1993 r., został nagrany trzeci album studyjny, Stain. W 1995 r. z powodu nieporozumień podczas prac nad czwartym albumem doszło do rozpadu grupy. Przez prawie 6 lat muzycy prowadzili działalność solową, a w roku 2001 grupa reaktywowała się – najpierw na koncerty, potem zaś nagrała czwarty album studyjny, Collide?scope (2003). Zespół wziął
udział w “Experience Hendrix Tribute Tour” – tournée poświęconemu Jimiemu Hendrixowi. Koncert w Warszawie jest częścią trasy koncertowej promującej najnowsze wydawnictwo zespołu – ?THE CHAIR IN THE DOOR WAY?.

Katatonia klub stodoła

Szwedzki zespół KATATONIA zagra 31 marca w krakowskiej Rotundzie, dzień później, 1 kwietnia, w warszawskiej Stodole.

Zespół odwiedzi Polskę w ramach tour New Night Over Europe 2010. Trasa będzie promować najnowszy album szwedzkich artystów ?A Night Is A New Day? wydany na początku listopada. Nowy krążek uznawany jest przez krytyków za najdoskonalszy w karierze formacji – Katatonia od dawna ochoczo zapuszczała się poza metalowe, czy wręcz doom-metalowe, rejony, jednak to “A Night Is A New Day” jest najbardziej różnorodnym dziełemzespołu.

Zespół założyli w 1991 roku dwaj przyjaciele ? Anders Nystrom i Jonas Renkse. Od tego czasu pracuje on nad własnym brzmieniem, doskonale wpisując się w konwencję szwedzkiego ciężkiego grania. Debiutancki krążek “Dance Of December Souls” uznawany jest za kamień milowy doom-metalu, Katatonia dzięki niemu zaczęła być wymieniana jednym tchem z tak ważnymi grupami jak Paradise Lost czy My Dying Bride. Prace nad drugą płytą przerywają nieoczekiwanie problemy Jonasa z growlingiem, dlatego też wokale do tego albumu nagrywa Mikael Akerfeldt z Opeth. Dodaje to muzyce zespołu zupełnie nowych barw.

Kolejne albumy to ewaluacja stylu zespołu w stronę prostszych, melancholijnych dźwięków. Za najważniejszy do czasu “A Night Is A New Day” wypada uznać krążek “The Great Cold Distance” (2006). Potwierdzeniem jego sukcesu była niemal całkowicie wyprzedana trasa po USA w jaką Szwedzi wyruszyli z grupą Moonspell.

Obecnie zespół koncertuje w składzie: Jonas Renkse ? wokal, Anders Nyström – gitara elektryczna, Fredrik Norrman – gitara elektryczna, Mattias Norrman – gitara basowa, Daniel Liljekvist ? perkusja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.