sobota, 17 kwietnia 2010

inna miłość

Inna miłość

20 kwietnia (g. 18, wstęp wolny) w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej 1 odbędzie się spotkanie w ramach projektu filmowego ‘Inne Kino’ towarzyszącego wystawie ‘Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej’. Autorem i prowadzącym projekt jest Rafał Bajena ze Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki. W programie znalazły się dwa filmy poruszające tematykę homoseksualizmu: “Inny od innych” (1919) i “Chłopcy uważajcie” (1961). Wyreżyserowany w roku 1919, po kilku miesiącach został zakazany przez cenzurę.

koncerty 2010

“Inny od innych” to niemiecki edukacyjny film niemy. Opowiada historię skrzypka, Paula Körnera, który zaczyna darzyć uczuciem jednego ze swych uczniów. W filmie wyraźnie zaakcentowana jest wszechobecna wówczas dyskryminacja osób homoseksualnych. Obraz uznano za zbyt szokujący, jak na panujące w latach ‘20 XX w. obyczaje i ocenzurowano. Do chwili obecnej zachował się on jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza do filmu był Magnus Hirschfeld – znany niemiecki lekarz, prekursor seksuologii i jeden z pierwszych działaczy walczących o równouprawnienie osób homoseksualnych.

W roli głównej wystąpił Conrad Veidt. “Boys Beware” w reż. Sida Davisa to propagandowy ‘anti-homosexual’ film skierowany do kilkunastoletnich chłopców. Przestrzega jak uniknąć potencjalnego molestowania.

koncerty 2011

Wspomniane na początku “Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej” to wystawa prezentująca współczesne obrazy ‘miłości’ – w szerokim kontekście społecznym i politycznym – stworzone przez artystów polskich w ostatnich trzech dekadach. Wystawa nie dokonuje paraleli pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, nie prezentuje związków i zapożyczeń pomiędzy mitami i współczesnymi konsumpcyjnymi obrazami uczuć. Jej celem jest przedstawienie “prawdziwych historii miłosnych”, w jak najszerszym spektrum. Dlatego oprócz prawdziwej miłości, namiętności i pożądania ujawnione zostają również możliwe ‘zauroczenia’ i ‘dewiacje’, ponieważ obiektem uczuć może zostać wszystko, także natura, sztuka, miasto, władza i bohaterowie mas mediów, a nawet przedmioty martwe. Na wystawie prezentowane będą prace: Krzysztofa Gruse, Izabelli Gustowskiej, Natalii LL, Elżbiety Jabłońskiej, Roberta Knutha, Grzegorza Kowalskiego, Jarosława Kozłowskiego, Andrzeja Kramarza, Pawła Kuli, Agaty Michowskiej, Doroty Podlaskiej, Joanny Rajkowskiej, Roberta Rumasa, Tomasza Rogalińskiego, Józefa Robakowskiego, Zygmunta Rytki, Marii Stafyniak i Agaty Zbylut. Ekspozycja potrwa do 23 maja br.

musical hair warszawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.